Vi har satt sammen et spennende tilbud for skoletur som ønsker å utforske noen av Europas mest interessante destinasjoner. Uansett om dere drømmer om å oppleve den magiske atmosfæren i Paris, den historiske kraften i Berlin, den naturskjønne og spennende industribyen Rjukan, eller den kulturelle rikdommen i Praha, har vi en perfekt reise for dere. Hver destinasjon byr på unike læringsmuligheter, minnerike opplevelser og en dypere forståelse av historie, kunst og kultur.
”Paris er en livets fest,” erklærte den amerikanske forfatteren Ernest Hemingway, mens komponisten Frédéric Chopin mente at ”Her finner man på samme tid den mest overdådige luksus, den dypeste elendighet, de høyeste dyder, de verste laster…” På denne skoleturen får dere, i tillegg til Paris og Versailles, med dere en overnatting i Caen og Normandie med landgangsstrendene i Normandie.
Forslag til program:
Dag 1: Norge – Paris – Normandie
Buss fra Tvedestrand til Kjevik
Fly fra Kristiansand via Oslo til Paris. Ved ankomst blir vi møtt av 2 store busser som kjører oss mot Normandie for overnatting i Caen. Underveis tar vi et stopp langs motorveien for å strekke på beina og kjøpe lunsj. Her kan de som ønsker det kjøpe snacks til kvelden. Vi ankommer Normandie mot kvelden og sjekker inn på Chateau du Molay, der vi bor i flersengsrom. Det blir fellessamling på kvelden og middag på hotellet.
Dag 2: Tema D-Dagen og ankomst Paris
Vi spiser frokost på hotellet og pakker med lunsjpakker, før vi setter kurs for landgangsstrendene i Normandie. I dag får vi et innblikk i hva som skjedde i Normandie på D-dagen under andre verdenskrig. Besøk på Pointe-du-Hoc, Omaha Beach, den amerikanske krigskirkegården og D-Dags museet i Arromanches.
Ankomst Paris om kvelden og innsjekk på Generator Paris. Felles middag på hotellet.
Dag 3: Shoah Memorial Museum og besøk i synagoge
Vi starter dagen med frokost på hotellet før vi besøker Shoah Memorial Museum. En guide vil fortelle om historien bak museet som er dedikert til jødisk historie og gi oss et dypere innblikk i holocaust under andre verdenskrig. Museet er det første europeiske holocaust arkivet og under besøket skal vi blant annet få se «The Wall of Names», utstillingsrom, krypten og mye mer. Det vil også bli besøk i en synagoge hvor det blir innføring i skikker og historie. Lunsj på lokal restaurant.
Ettermiddagen har dere til fri og middag på egenhånd i kveld.
Dag 4: Versailles – solkongens slott
I dag besøker vi solkongens slott, Versailles. Det enorme palasset ligger i idylliske omgivelser utenfor Paris. Speilsalen vil nok imponere mest på vår runde gjennom noen av de mange rom og haller som finnes på slottet. De som ønsker kan selv kjøpe inngang til Versailles hagen på plass for ca. kr. 100,-. Det vil bli en lunsjpakke denne dagen. Ettermiddagen er fri til å utforske Paris og middagen er på egenhånd i dag.
Dag 5: Hjemreise
Etter frokost sjekker vi ut av rommene. Bussen kjører oss ut til flyplassen, og så er vi klare for flyturen tilbake til Norge. Fly fra Paris via Oslo til Kjevik, og felles buss tilbake til Tvedestrand.
Ingen annen by i Europa har gjennomgått så mange forandringer som Berlin, og byen har nesten blitt gjenoppbygd fra bunnen av de siste tiårene. Store arkitektfirmaer har fått fritt spillerom, med både moderne prosjekter som på Potsdamer Platz og harmoniske løsninger som glasskuppelen på Reichstag. I Øst-Berlin er gamle bygårder omgjort til trendy barer og restauranter. Berlin er en livlig by med inspirerende arkitektur, shoppingmuligheter og mye moro for pengene!
Forslag til program:
Dag 1: Ankomst Berlin
Buss fra Tvedestrand til Kristiansand og fly til Berlin. Her venter busser som frakter oss til hostellet.
Dag 2: Nazismens maktovertakelse og demokratiets fall
Dagen starter ved Riksdagsbygningen, hvor elevene lærer om Weimarrepublikken, riksdagsbrannen og hvordan Adolf Hitler gradvis fikk diktatorisk makt. Besøket setter søkelys på hvor sårbart et demokrati kan være i møte med økonomiske kriser og politisk uro. Videre besøkes Holocaust-minnesmerket i Berlin. Her arbeider elevene med refleksjon rundt minnekultur, ansvar og hvordan samfunn velger å bearbeide en vanskelig fortid.
Dagen avsluttes ved dokumentasjonssenteret Topographie des Terrors, som ligger på tomten der Gestapo og SS hadde sitt hovedkvarter. Gjennom utstillinger og historisk materiale får elevene innsikt i hvordan terror og undertrykkelse ble organisert som en del av statsapparatet.
Dag 3: Konsentrasjonsleirsystemet og Holocaust
Denne dagen gjennomføres en heldagsutflukt til minnesmerket ved Sachsenhausen konsentrasjonsleir utenfor Berlin. Leiren var en sentral modell- og administrasjonsleir i det nazistiske systemet.
Med guidet omvisning får vi kunnskap om fangens hverdag, avhumanisering, tvangsarbeid og leirens rolle i det større konsentrasjonsleirsystemet. Besøket legger til rette for refleksjon rundt menneskerettigheter, medansvar og hvilke mekanismer som muliggjør systematisk undertrykkelse.
Dag 4: Den kalde krigen og et delt Europa
I dag tar vi for oss etterkrigstiden og delingen av Europa. Ved restene av Berlinmuren får vi innsikt i hvordan byen ble et symbol på konflikten mellom øst og vest. Fluktforsøk, overvåking og hverdagsliv i et delt samfunn står sentralt.
Videre besøkes Checkpoint Charlie, grenseovergangen som ble et internasjonalt symbol på supermaktenes konfrontasjon. Her drøftes ideologiske motsetninger og maktbalansen under den kalde krigen. Dagen avsluttes med fokus på overvåkingssamfunnet i Øst-Tyskland og rollen til Stasi. Vi utfordres til å trekke linjer mellom historisk overvåking og moderne teknologi og personvern.
Dag 5: Hjemreise
Utsjekk etter frokost og fly hjem til Norge. Buss tilbake til Tvedestrand.
Praha – kompakt storby og kulturperle i hjertet av Europa!
Praha er blant Europas mest komplette storbyer – passe stor, full av liv og med alt innen rekkevidde. Her får dere det beste fra to verdener: historisk sjarm og moderne komfort, uten tidkrevende logistikk. I september er byen på sitt beste, med lune kvelder, uteserveringer og aktiviteter som elvecruise, vingårdsbesøk, vintage bilrally og teambuilding i sjarmerende omgivelser. En klassiker av en storby i Europa!
Forslag til program:
Dag 1: ankomst Praha
Fly fra ønsket flyplass til Praha. Her blir vi møtt av lokalguide som tar oss med på en busstur rundt de sentrale områdene og gjør et stopp ved Praha slott. Her blir det en vandretur som starter i gårdsplassen til det berømte Stahov-klosteret, grunnlagt på 1200-tallet. Klosteret er fortsatt i daglig drift. Videre skal vi passere flere av Prahas vakre palasser før vi til slutt ender opp på den gamle byplassen.
Dag 2: Karlovy Vary
Karlovy Vary er en av de mest kjente historiske kurbyene i Sentral-Europa og ligger ca. 130 km vest for Praha (omtrent 2 timers kjøretur), vakkert omgitt av skogkledde åser. Byen gir et spennende innblikk i europeisk kulturhistorie, arkitektur og tradisjoner knyttet til helse og kurbad.
Byen er arkitektonisk imponerende og har 12 varme mineralkilder. Under en guidet vandring får vi lære om kildenes betydning gjennom historien, og det vil være anledning til å smake på kildevannet. Karlovy Vary har gjennom tidene vært besøkt av en rekke kjente personer, blant annet Wolfgang Amadeus Mozart, Ludwig van Beethoven, Peter the Great og Carl Gustaf Emil Mannerheim..
Dag 3: Kutná Hora
Kutná Hora står på UNESCOs verdensarvliste siden 1995 og er et spennende reisemål for de som ønsker å oppleve europeisk middelalderhistorie på nært hold. Byen vokste frem rundt rike sølvgruver, med gruvedrift tilbake til første halvdel av 1200-tallet. På 1300- og 1400-tallet utviklet Kutná Hora seg til å bli den nest viktigste byen i Böhmen etter Praha, og den var også et populært oppholdssted for flere bøhmiske konger.
Under besøket får vi oppleve den imponerende, gotiske St. Barbara’s Church, et praktfullt eksempel på senmiddelalderens arkitektur, samt Cathedral of the Assumption of Our Lady and St. John the Baptist i Sedlec. Vi besøker også den unike Sedlec Ossuary, restaurert i barokkstil i 1703–1710 av den italienske arkitekten Jan Blažej Santini-Aichel. Kapellet er dekorert med menneskeknokler, blant annet en særpreget lysekrone og våpenskjoldet til Schwarzenberg-familien – et sterkt og tankevekkende innblikk i historiske tradisjoner og kunstuttrykk.
Dag 4: Fri eller utflukt til Terezín
Terezín er en tidligere festning og nazistisk konsentrasjonsleir fra andre verdenskrig. I dag fungerer stedet som et museum og minnesmerke for Holocaust, og det gir et viktig pedagogisk grunnlag for å lære om krigens grusomheter og menneskerettigheter. Det er en sterk og viktig opplevelse for eldre elever som studerer moderne historie.
Turens siste middag anbefaler vi et middagscruise på elven Moldau. Under seilingen får vi et helt annet perspektiv på Praha som blir opplyst under kvelden.
Dag 5: Hjemreise
Utsjekk og buss til flyplassen. Herfra blir det fly hjem til Norge og buss til Tvedestrand.
Rjukan er et unikt reisemål med verdenshistorie, krigsminner og plass på UNESCOs verdensarvliste. Her kan man besøke en seter, lære om gruvedrift, gå i sabotørstien, og oppleve storslåtte naturopplevelser i nasjonalparken. Programmet inkluderer en tankevekkende båttur til Utøya og et besøk på Grini-museet. Siste natt tilbringes på Strand Leirsted i Sandefjord, med muligheter for kanotur eller sjøvettaktiviteter. På hjemveien foreslår vi et stopp i Kragerø, med en vandring i Edvard Munchs fotspor.
Forslag til program:
Dag 1: Tvedestrand – Telemark
Avreise fra Tvedestrand gjennomTelemark. Underveis holdet det en faglig innledning on Norges historie før og under den Tyske inovasjonen 9. april 1940. Vi sjekker inn på hostell. Vi gjør blant annet et stopp ved Telemarkskanalen og får en innføring i slusenes funksjon. Utpå etttermiddagen ankommer vi Rjukan og får introduksjon i historien om kampen om Tungtvannet.
Dag 2: Tungtvannet og industrisamfunnet
Dagen starter på Vemork. Museet gir innsikt i utbygningen av vannkraft, produksjonen av tungtvann, og hvordan planlegging av sabotasjeaksjonen foregikk. Her får vi omvisning. Videre frar vi til Vemork Kraftstasjon hvor selve aksjonen fant sted. Her settes hendelsene inn i sitt fysiske landskap, og vi får en sterkere forståelse av risikoen sabotørene tok.
Dag 3: Fra Rjukan til Oslo
Etter frokost kjører vi via Tyrifjorden. Når vi ankommer oslo besøker vi Grinimuseet, den størte tyske fangeleiren i Norge under 2. Verdenskrig. Videre blir det besøk i regjeringskvartalet med 22. juli museet. Mulig å søke om besøk på Stortinget. Insjekk på flermansrom i Oslo.
Dag 4: Utøya
I dag blir det utflukt til Utøya som har en lang tradisjon som arena for opplæring i demokrati, ytringsfrihet, toleranse og mangfold. Samtidig bærer Utøya et sterkt vitnesbyrd om hvorfor ikke disse verdiene tas for gitt, gjennom det som skjedde 22. juli 2011.
Dag 5: Hjemreise
Etter frokost sjekker vi ut av rommene og setter kursen mot Tvedestrand. Mulighet for besøk i Kragerø på hjemveien hvor vi vandrer i Edvard Munchs fotspor. Perioden maleren tilbrakte sin tid i Kragerø sies å være den mest produktive i hans liv. Vi er tilbake i Tvedestrand mot kvelden.
Vi gjør det enkelt å reise sammen!
Hos oss er hele prosessen digital og sømløs fra start til slutt:
Påmelding og betaling på nett – alt skjer med noen få klikk.
Egenandel? Vi tilbyr enkle betalingsløsninger med kort og Vipps, rett inn i systemet.
MinSide – hver deltaker får sin egen oversikt, mens du som kontaktperson har full kontroll på påmeldinger, romfordeling og status i sanntid.
GDPR-sikkert – all informasjon håndteres trygt og i tråd med gjeldende personvernregler.
SMS-tjeneste – både vi og du som kontaktperson kan sende oppdateringer før og under reisen.
Alt er bygget for å være brukervennlig, sikkert og tidsbesparende – slik at du kan bruke minst mulig tid på administrasjon, og mest mulig tid på opplevelsen.
Norsk Tur ble etablert i 1984 i Kristiansand, med mottoet «Skreddersydd kvalitet i alle ledd». Dette lever vi fortsatt etter. Vi er engasjert i reiselivsnæringen og ønsker å være en operatør som gjør en forskjell – både for kundene våre og for stedene vi besøker.
Hvert år reiser over 5000 gjester med oss til destinasjoner verden rundt. Vi tar oss av planlegging og logistikk – dere kan konsentrere dere om opplevelsen. Som medlem av Reisegarantifondet gir vi ekstra trygghet, og våre digitale løsninger gjør hele prosessen enkel og sømløs.
Bærekraft er en naturlig del av virksomheten vår. Vi er Miljøfyrtårn-sertifisert, fører klimaregnskap og prioriterer lokale hoteller, kortreist mat og ansvarlige samarbeidspartnere. Slik bidrar vi til gode opplevelser både for våre reisende og for lokalsamfunnene vi møter.
Verden venter – vi tar deg dit!
Fly Oslo – Paris t/r
Flyavgifter
1 innsjekket bagasje
Buss i Frankrike ifølge program
1 natt i flersengsrom på Chateau du Molay
3 netter i flersengsrom på Generator Paris
4 frokoster
3 lunsjer (2 lunsjpakker og 1 restaurant lunsj)
2 middager
Innganger og faglig opplegg ihht. program
Reiseleder fra Norsk Tur
Vi tar forbehold om prisendringer ved store valutasvingninger. Vi tar forbehold om endringer i program, flytider, samt eventuelle trykkfeil.
Norsk Tur arrangerer kvalitetsturer over hele verden.
Norsk Tur AS, Markens gate 17 (inngang Tollbodgata 9), 4611 Kristiansand